section

Čínské sloní šachy

Čínské, neboli „sloní“ šachy 象棋 (xiangqi, siang-čchi) patří mezi nejoblíbenější společenské hry ve východní Asii. Jejich popularita tam je srovnatelná s klasickým šachem na Západě. Obě hry mají pravděpodobně společný historický základ, ale přibližně tisíc let specifického vlastního vývoje. Připravili jsme pro vás jednorázovou úvodní přednášku a následný kurz čínských šachů.

  • Celý kurz i s úvodní přednáškou bude realizován v pěti dvouhodinových blocích (2 x 50 minut s přestávkou uprostřed).
  • Úvodní přednášku (100 minut) lze absolvovat i samostatně.
  • Následný kurz obsahuje 4 lekce (4 x 100 minut).

Místo: Konfuciův institut, Vlkova 12, Praha 3 – Žižkov, 130 00
Kapacita: 4 - 12 osob

   

KDO VYUČUJE ČÍNSKÉ STOLNÍ HRY

Bc. Ondřej Zdráhal
Vystudoval bakalářský obor Kulturní studia Číny na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2012 pravidelně navštěvoval Čínskou lidovou republiku, kde mimo jiné absolvoval i jazykové studijní pobyty. Od roku 2013 pracuje v turistickém ruchu a zabývá se rozšiřováním povědomí o čínské kultuře, historii a společnosti. Zabývá se především čínskými bojovými uměními, gastronomií, historií a společenskými hrami. 

PRO KOHO JE KURZ ČÍNSKÝCH ŠACHŮ URČEN

Kurz je určený jak pro úplné začátečníky, tak pro mírně pokročilé, ale i pro dlouholeté nadšence a hráče. Pro účast na kurzu není potřebná znalost čínštiny, v rámci úvodní přednášky však studenti mimo jiné osvojí čtrnáct čínských znaků, jimiž jsou popsány jednotlivé hrací figury.

CO SI POTŘEBUJETE PŘIPRAVIT

Ani k úvodní přednášce, ani k následujícímu kurzu nejsou potřeba žádné speciální materiály, ani vlastní šachy. Vše potřebné bude k dispozici. 

Doplňkové materiály:

https://www.ymimports.com/pages/how-to-play-xiangqi-chinese-chess
https://en.wikipedia.org/wiki/Xiangqi

Ke stažení

PDFČínské sloní šachy_sylabus, 273 kB


PRO VÍCE INFORMACÍ A OBJEDNÁNÍ VÝUKY NÁS KONTAKTUJTE.

Mgr. Petra Maršálková
email: konfucius@vsfs.cz
telefon: (+420) 770 165 000