section

Výuková videa čÍnštiny

Ve dvou videích se seznámíte s pandou a dozvíte se, co jsou to Svátky jara.

Čínský Nový rok

PDF Pracovní list - Čínský Nový rok, 484 kB

Panda

PDF Pracovní list - Panda, 365 kB

Čínština pro začátečníky

Připravili jsme si pro vás minisérii pěti výukových videí čínštiny pro začátečníky. Začneme pozdravy, ukážeme si, jak se stručně představit, dále se podíváme i na dva důležité body pro čínskou i českou kulturu, a to čaj a pivo. Minisérii zakončíme čínským jídlem, aby si každý mohl i v Česku objednat v čínské restauraci stylově čínsky!

Přestaňte říkat Nihao, zdravte jako rodilí mluvčí!

Naučte se s námi krátce čínsky pozdravit! Kromě konkrétních pozdravů jako „早啊、你好、好久不见“ se dozvíte také zajímavosti, jako proč se 你好 vlastně tak často nepoužívá a jak se zdraví při prvním setkání manažeři apod.

Bylo to na vás moc rychlé? Využijte pracovní list s přehledem použitých slovíček.

PDF pracovní list 1, 1 MB

JAK SE SNADNO A RYCHLE PŘEDSTAVIT V ČÍNŠTINĚ

Čeká Vás důležité pracovní jednání nebo studium na nové univerzitě a rádi byste se svým novým kolegům/spolužákům představili v jejich rodném jazyce? Zajímá vás, proč mají Číňané podobná příjmení, které z nich jsou nejběžnější a co vlastně znamenají? Podívejte se na naše video a čínský jazyk a kulturu.

K procvičení slovíček využijte náš pracovní list.

PDF pracovní list 2, 773 kB

Po stopách čínského čaje

Nejste milovníkem kávy a raději kofein dopřáváte v podobě šálku horkého, voňavého čaje? Víte co je to Long Jing a jakou legendou je tento název opředen? Pokud máte rádi čínský čaj a nechce se Vám za ním cestovat do daleké Číny, ba zrovna ani do vaší oblíbené čajovny? Pusťte si naše video a nechte se spolu s námi okouzlit atmosférou pravého čínského čaje.

PDF pracovní list 3, 685 kB

JAK SI SPRÁVNĚ OBJEDNAT JÍDLO V ČÍNSKÉ RESTAURACI

Chodíte rádi do čínských restaurací a chtěli byste se naučit objednat si v nich čínsky? Víte jaká jsou v Číně populární tradiční jídla a jaký je jejich originální čínský název? Pokud patříte mezi milovníky tradiční čínské kuchyně podívejte se na naše krátké výukové video a při příští návštěvě čínské restaurace nezapomeňtě nově nabyté znalosti využít a překvapit tak své přátele i místí obsluhu.

PDF pracovní list 4, 251 kB

JAK SI V ČÍNĚ OBJEDNAT PIVO A PROČ ČÍŇANÉ NEPIJÍ Z PŮLITRU

V Číně se pivo rozhodně nepije v takové míře jako u nás, nicméně když už na to přijde, je důležité vědět alespoň pár základních informací o tom jak se správně chovat, když nás v Číně někdo pozve tzv „na skleničku“. Ve videu se dozvíte, jak si čínsky pivo objednat, jak se v Číně připíjí na zdraví a třeba i to proč Číňané pivo nepijí z půllitru, ale z malých skleniček.

PDF pracovní list 5, 254 kB