section

Čínský čajový obřad

Čajová kultura je významnou součástí čínského kulturního dědictví. Prostřednictvím čaje se seznámíte i s čínskými tradicemi a kulturou v širším slova smyslu. Čaj se po dlouhá staletí pil v buddhistických klášterech, v zahradách při jeho pití relaxovali čínští učenci a umělci. Nejkvalitnější čaje byly určeny přímo na císařský dvůr. Dnes čaj pijí všechny společenské vrstvy od těch nejchudších v „hospodských čajovnách“ městských parků až po horní vrstvy v luxusních čajovnách, kde za kvalitní čaj platí zlatem.

Na našem workshopu a kurzu vám představíme nejznámější druhy čínských čajů a legendy, které se k ním vážou. Dozvíte se vše o přípravě různých typů čaje, při jakých příležitostech se pijí, i o účincích čaje na vaše zdraví. Naučíte se čínské názvy správně vyslovit. Součástí workshopu je samozřejmě ochutnávka a každý bude mít možnost vyzkoušet si na vlastní kůži krátký čajový obřad.

Během šestidílného kurzu se pak do hloubky seznámíte se všemi druhy čínských čajů od zelených a polozelených, přes žluté, bílé až po červené a černé.

Místo konání:

Čajovna Orijin Tea, Charvátova 1988/3, 110 00 Nové Město

Upozornění:

Workshopy i kurzy probíhají v angličtině!

Proč si vybrat právě náš workshop?

  • Jednorázovým čajovým workshopem i kurzem čínského čajového obřadu vás provede zkušená čajová mistryně přímo z Číny, z provincie Sečuán.
  • Workshopy probíhají ve stylovém prostředí čínské čajovny Orijin v centru Prahy (www.orijin.cz), kde je možné i většinu čajů nakoupit. 
  • Individuální přístup – workshop i kurz probíhají v malých skupinkách a lektorka tak má dostatek času se věnovat každému účastníkovi.
  • Minimální kapacita je 5 osob, maximální kapacita 15 osob.

Pro koho je workshop vhodný?

Čínský čajový obřad je vhodný pro všechny milovníky čaje, a to dospělé i starší děti. Během čajového obřadu se manipuluje s horkou vodou. Doporučujeme proto, aby s dětmi přišel i doprovod starší 18 let.

V jakém jazyce workshop probíhá?

Naše lektorky jsou převážně rodilé Číňanky, workshop probíhá v anglickém jazyce. V případě zájmu účastníků nabízíme možnost překladu do češtiny. V případě zájmu o překlad to prosím uveďte do poznámky v přihlášce. Překlad délku workshopu prodlouží o cca 30 minut.

Co si potřebuji na workshop připravit?

Na workshop s sebou nemusíte nic mít, veškeré čaje, čajové nádobí i další materiál bude připraven na místě a je zahrnut v ceně workshopu.

Potřebuji mít předchozí znalosti čínštiny nebo čínské kultury?

Ne, vše důležité se dozvíte na workshopu. Od účastníků se neočekává znalost čínštiny.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČAJOVÝM WORKSHOPEM A KURZEM?

Během jednorázového workshopu získáte základní přehled o typech čínských čajů, seznámíte se základy o jeho přípravě, při jakých příležitostech se pije, i o účincích čaje na Vaše zdraví. Rozšířit a prohloubit znalosti se pak můžete na kurzu čínského čajového obřadu, který obsahuje 6 dvouhodinových lekcí. 

Přehled lekcí:
1.    zelené čaje
2.    žluté čaje
3.    bílé čaje
4.    polozelené čaje (tzv. oolongy)
5.    černé čaje (čín. hongcha)
6.    čaje typu pu-er, (čín. heicha)

Ke stažení

PDFsylabus, 122 kB

Aktuálně vypsané kurzy:


PRO VÍCE INFORMACÍ A OBJEDNÁNÍ VÝUKY NÁS KONTAKTUJTE.

Mgr. Helga Bedáňová
email: konfucius@vsfs.cz
telefon: (+420) 770 165 000