section

TLUMOČNICKO-DIDAKTICKÁ KONFERENCE SINOLOG III
1. - 2. 12. 2022

Ve dnech 1. a 2. prosince 2022 se na Konfuciově institutu v Praze konal třetí ročník Tlumočnicko-didaktické konference Sinolog. Konference se letos uskutečnila v hybridní formě, tj. prezenčně na půdě Konfuciova institutu v Praze a online formou videokonference přes aplikaci Microsoft Teams. Příspěvky, které na konferenci zazněly, byly zaměřeny na tlumočení a překlad a na didaktiku čínského jazyka. Mezi přednášejícími byli jak rodilí mluvčí z Číny, kteří přednášeli v čínštině, tak Čeští odborníci přednášející v češtině.

Konference Sinolog, která se koná jednou za rok, je určena pro mladé vyučující, začínající tlumočníky, studenty a absolventy studijních programů čínská filologie, čínská studia, sinologie a studenty čínštiny z řad široké veřejnosti.

Účast na konferenci byla zdarma.

Prezentace z konference ke stažení:

MS PowerPoint jakub_chmelar_rozdily_v_ceske_a_cinske_s.ppt, 6.3 MB

MS PowerPoint jiang_hui_obchodni_korespondence_v_cinst.pptx, 551 kB

MS PowerPoint klara_kutilkova_efektivita_online_vyuky_.pptx, 6.3 MB

MS PowerPoint lin_ya_problematika_v_cinstine.pptx, 1 MB

MS PowerPoint liu_meilan_-_vyuziti_aplikaci_na_vyuku_c.pptx, 7.6 MB

MS PowerPoint lu_jieke_cinske_internetove_vyhledavace_.pptx, 4.5 MB

PDF peng_fei_problematika_vyuky_cinstiny_pro.pdf, 2.8 MB

MS PowerPoint yang_miaoyan_problemy_s_vyslovnosti_inic.pptx, 6.1 MB

PDF zdenek_chmelka_vybrane_vyrazy_tcm_a_jeji.pdf, 5.5 MB

PROGRAM

Čtvrtek 1. 12. 2022

9:00 – 9:30 Příchod a přihlášení online účastníků konference
9:30 – 9:45 Zahájení prvního dne konference, seznámení s programem
9:45 – 10:30 Hui Jiang: Obchodní korespondence v čínštině
(psaní obchodních dopisů a jejich překlad)
10:30 – 10:50  Přestávka
10:50 – 11:35 Chmelka Zdeněk: Vybrané výrazy čínské medicíny
a jejich uchopení v českém jazyce
11:35 – 12:20 Lu Jieke: Čínské internetové vyhledávače a jejich využití
při studiu čínštiny
12:20 – 13:20 Oběd
13:20 – 14:05 Yang Miaoyan, Maršálková Petra: Problémy s výslovností iniciál
u českých začínajících studentů čínštiny a jejich řešení
14:05 – 14:50 Lin Ya: Problematické gramatické jevy v čínštině

 

Pátek 2. 12. 2022

9:00 – 9:30 Příchod a přihlášení online účastníků konference
9:30 – 9:45 Zahájení druhého dne konference, seznámení s programem
9:45 – 10:30 Liu Meilan: Využití aplikací na výuku čínštiny v rámci
výuky zahraničních studentů
10:30 – 10:50  Přestávka
10:50 – 11:35 Chmelař Jakub: Rozdíly v české a čínské slovní zásobě
a možnosti jejich překladu 
11:35 – 12:20 Peng Fei: Problematika výuky čínštiny pro české studenty
vycházející ze zkoušky z čínštiny jako cizího jazyka
12:20 – 13:20 Oběd
13:20 – 14:50 Kutílková Klára: Efektivita online výuky čínského jazyka

Přednášející

Hui Jiang, Ph.D.

Pan Hui Jiang je absolventem Zhejiang Gongshang University, kde získal doktorát z ekonomie. Od roku 2005 se věnuje výuce a řízení studia na partnerské univerzitě Konfuciova institutu, China Jiliang University (Čínská univerzita pro standardizaci a metrologii) ve městě Hangzhou. Učí kurzy mezinárodního obchodu, financí a ekonomie. Od roku 2018 působí jako čínský ředitel Konfuciova institutu.
 

Mgr. Ya Lin

Lin Ya, je absolventkou University of Newcastle upon Tyne ve Velké Británii. Již šestnáct let učí na China Jiliang University v Hangzhou. Vyučuje kurzy jako čínský jazyk, čínská konverzace a poslech a praktická cvičení. Působí jako garant jazykových testů HSK, má na starosti hodnocení zahraničních studentů na výměnných pobytech, a dále hodnocení vysokoškolských a postgraduálních studentů. Zabývá se výzkumem v oblasti vzdělávání, výuky cizích jazyků a aplikované lingvistiky. 
 

Mgr. Miaoyan Yang

Yang Miaoyan, vystudovala obor „výuka čínštiny jako cizího jazyka“ na Zhejiang University v Číně. Paní Yang má více než 10leté zkušenosti s výukou čínštiny pro cizince na China Jiliang University v Hangzhou. Zabývá se výzkumem v oblasti interkulturní komunikace, výuky jazyků a psychologie vzdělávání.
 

Liu Meilan, Ph.D.

Paní Liu Meilang působí na China Jiliang University (Čínská univerzita pro standardizaci a metrologii) ve městě Hangzhou – na fakultě Humanitních studií a cizích jazyků. Hlavními předměty jejího výzkumu jsou: mezikulturní komunikace, jazykové vzdělávání, profesní rozvoj učitelů, jazyková politika apod.
 

Peng Fei, Ph.D.

Pan Peng Fei působí na China Jiliang University (Čínská univerzita pro standardizaci a metrologii) ve městě Hangzhou – na fakultě Humanitních studií a cizích jazyků. Je členem Asociace učitelů čínštiny jako cizího jazyka a hostujícím profesorem na univerzitě St. Louis na Filipínách.
 

Chmelař Jakub

Vystudoval sinologii a japanologii na FF UP v Olomouci. Následovalo magisterské a doktorské studium zaměřené na čínský jazyk a literaturu na Chongqing Southwest University. Od svého návratu z Číny v roce 2018 využívá čínštinu denně při svém zaměstnání v automobilovém průmyslu. Je spoluautorem Čínsko-českého slovníku.
 

Zdeněk Chmelka, MAT

V Číně strávil celkem 5 let svého života. Na čínské Xiamen University vystudoval obor Výuka čínského jazyka pro nerodilé mluvčí. Mimo studium čínštiny se Zdeněk v Číně věnoval i cvičení čínských bojových umění, přivezl si s sebou spoustu receptů na chutná čínská jídla a o svém pobytu v Zemi Rudého draka napsal a vydal knihu. Momentálně se Zdeněk po krůčcích pokouší uchopovat i taje tradiční čínské medicíny a cvičení Qigongu. 

Bc. Klára Kutílková

Studovala obor Čínská filologie v Olomouci, během bakalářského studia absolvovala dvousemestrální studium na Tianjin Normal University v Tianjinu. Momentálně studuje magisterský obor Sinologie na FF UK. Během tohoto studia absolvovala semestrální studium na taiwanské univerzitě Fu Jen Catholic University. Od svého návratu se příležitostně věnuje překladům a tlumočení. V roce 2019 začala pracovat pro jazykovou školu, kde doposud vyučuje čínský jazyk děti i dospělé.
 

Lu Jieke

Pan Lu Jieke je absolventem FF UK. Působil jako tlumočník při návštěvách mnoha čínských delegací na českých úřadech a v parlamentu, mimo jiné tlumočil pro místopředsedu Poslanecké sněmovny ČR V. Filipa a pro premiéra A. Babiše. V letech 2018 až 2020 pracoval na pozici assitenta generálního manažera ve společnosti "Belt&Road Czech station" a plně se podílel na realizaci čínského projektu Hedvabné stezky v ČR. Momentálně dokončuje magisterské studium na Leiden University v Nizozemsku a zabývá se výzkumem v oblasti digitalizace v Asii.

Organizátoři konference

Konfuciův institut Praha

Konfuciův institut v Praze byl založen v listopadu 2018 jako společný projekt Vysoké školy finanční a správní a China Jiliang University v Hangzhou. Institut se věnuje prezenční i online výuce čínštiny jako cizího jazyka pro veřejnost, v rámci výuky čínštiny pořádá tlumočnické a didaktické konference se zaměřením na čínštinu. Dále nabízí kurzy kaligrafie, tušové malby a čajového obřadu. V rámci ekonomicko-podnikatelského think tanku pořádá semináře a vydává ekonomické analýzy prostřednictvím bulletinu.

Vysoká škola finanční a správní

Vysoká škola finanční a správní je soukromá univerzita s více než 20-letou tradicí. V denní a kombinované formě studia nabízí bakalářské i navazující magisterské akreditované studijní programy: Finance; Ekonomika a management; Právo v podnikání; Bezpečnostně právní studia; Kriminalistika a forenzní disciplíny; Marketingová komunikace; Aplikovaná informatika; Regionální rozvoj a veřejná správa.

PRO VÍCE INFORMACÍ NÁS KONTAKTUJTE

Mgr. Petra Maršálková 
email: konfucius@vsfs.cz
telefon: (+420) 770 165 000